Xpelair GX6EC (7 1/4") Axial Kitchen Extractor Fan White 120-230V (645GX)
For installation into windows or panels between 4 and 35mm in thickness. Trickle ventilation when idle. Features maintenance-free EC motor and integral finger safety guard. Ideal for kitchens or utility rooms.
- Pullcord
- Noise Level 37dBA at 3m
- Extraction Rate 229m³/hr
- Designed for Zone 1 Usage
- Ducting Not Included
- Auto-Shutter
- No Overrun Function
View all: Xpelair Kitchen Extractor Fans
For installation into windows or panels between 4 and 35mm in thickness. Trickle ventilation when idle. Features maintenance-free EC motor and integral finger safety guard. Ideal for kitchens or utility rooms.
- Pullcord
- Noise Level 37dBA at 3m
- Extraction Rate 229m³/hr
- Designed for Zone 1 Usage
- Ducting Not Included
- Auto-Shutter
- No Overrun Function
View all: Xpelair Kitchen Extractor Fans
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Xpelair |
| Building Regulations | Will comply with Building Regulation Part F if installed in accordance with the manufacturer's instructions and by a competent person. |
| Colour | White |
| Construction Material (Heating) | Plastic & Steel |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Ducting Diameter | 0 mm |
| Ducting Included | Ducting Not Included |
| Extraction Band | 201-300 m³/hr |
| Extraction Rate | 229 m³/hr |
| Extractor Fan Control Type | Standard |
| Fan Diameter (Imperial) | 7 1/4 " |
| Fan Operation Type | Pullcord |
| Fan Speed Settings | Single-Speed |
| Fitting Installation | Window or Panel-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IP Rating | IPX4 |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Insulation Type | Double-Insulated |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name/No | GX6EC |
| Noise Level at 3m | 37 dBA |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 9.5 W |
| Power Voltage Supply | 120-230 V |
| Product Depth | 155-186 mm |
| Product Height | 226 mm |
| Product Type | Kitchen/Utility Fan |
| Product Width | 210 mm |
| Projection From Wall | 32 mm |
| Transformer | Transformer Not Required |
| z1 - UK Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glen Dimplex Millbrook House, Grange Drive Hedge End, Southampton, Hampshire, SO30 2DF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Old Airport Road, Cloughran, Dublin, K67 VE08, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |