Xpelair Gas Louvre Vent Stainless Steel 189mm x 126mm (1641R)
High quality hooded louvre air vent. Stainless steel construction for strength and durability. Decorative polished mirror finish. For indoor or outdoor applications. Suitable for use with gas appliances.
- Suitable for Use with Gas Appliances
- Surface-Mounted
- W x H x D: 229 x 152 x 7mm
- Free Air Space: 6650mm²
- Stainless Steel Construction
- Insect Screen Not Supplied
- Polished Mirror Finish
View all: Xpelair Air Vents
High quality hooded louvre air vent. Stainless steel construction for strength and durability. Decorative polished mirror finish. For indoor or outdoor applications. Suitable for use with gas appliances.
- Suitable for Use with Gas Appliances
- Surface-Mounted
- W x H x D: 229 x 152 x 7mm
- Free Air Space: 6650mm²
- Stainless Steel Construction
- Insect Screen Not Supplied
- Polished Mirror Finish
View all: Xpelair Air Vents
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Aperture Height | 126 mm |
| Aperture Width | 189 mm |
| Brand | Xpelair |
| Channel Width | 229 mm |
| Colour | Stainless Steel |
| Construction Material (Heating) | Stainless Steel |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 7 mm |
| Product Height | 152 mm |
| Product Type | Air Vent |
| Product Width | 229 mm |
| Shape | Rectangular |
| Suitable Use Type | Suitable for Use with Gas Appliances |
| Vent Product Type | Gas Louvre |
| Wall Mount Type | Surface-Mounted |
| Wall Ventilation Air Flow | 6650 mm² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glen Dimplex Millbrook House, Grange Drive Hedge End, Southampton, Hampshire, SO30 2DF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Glen Dimplex |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Old Airport Road, Cloughran, Dublin, K67 VE08, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customer.services@glendimplex.com |