Worx LeafJet WG543E 20V 1 x 4.0Ah Lithium PowerShare Brushless Cordless Leaf Blower (826HA)
The Worx LeafJet WG543E is a 20V brushless cordless blower designed for efficient garden and site clearance. Its brushless motor and air amplifier technology work together to significantly increase air volume and deliver impressive blowing performance. A convenient 2-speed design allows for adaptable control, while the PowerShare battery platform ensures the included 4.0Ah lithium battery is interchangeable with other Worx cordless tools.
- 1 x 4.0Ah Lithium Battery
- 60min Charge Time
- Airflow Volume: 518/696m³/hr
- Airflow Speed: 153/209kmph
- Sound Level: 78dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 2 Year Guarantee
- Air Amplifier Technology
- 2-Speed Design
View all: Worx Blowers & Garden Vacs
The Worx LeafJet WG543E is a 20V brushless cordless blower designed for efficient garden and site clearance. Its brushless motor and air amplifier technology work together to significantly increase air volume and deliver impressive blowing performance. A convenient 2-speed design allows for adaptable control, while the PowerShare battery platform ensures the included 4.0Ah lithium battery is interchangeable with other Worx cordless tools.
- 1 x 4.0Ah Lithium Battery
- 60min Charge Time
- Airflow Volume: 518/696m³/hr
- Airflow Speed: 153/209kmph
- Sound Level: 78dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 2 Year Guarantee
- Air Amplifier Technology
- 2-Speed Design
View all: Worx Blowers & Garden Vacs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 153/209 kmph |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | PowerShare |
| Brand | Worx |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 60 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | LeafJet |
| Model No | WG543E |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 20 V |
| Product Type | Leaf Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 78 dBA |
| Tool Weight with Battery | 1.56 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |