Worx Cut To Edge Robotic Module (571EH)
The Worx Cut To Edge robotic module is designed for seamless integration with WR303E and WR305E Vision Cloud Worx Landroid robotic mowers. It delivers perfect lawn edges and eliminates manual trimming. It features a rotating head and adjustable cutting heights of 50, 60 and 70mm, ensuring precise results. Enjoy quiet operation at just 48 dBA and easy cleaning with its IP66 rating, making garden maintenance efficient and effortless.
- Rotating Head
- Perfect Edges
- 50, 60 & 70 mm Edge Cutting Heights
- Quiet Cutting
- Easy Clean
- 2 Year Guarantee
View all: Worx Lawnmower Spares
The Worx Cut To Edge robotic module is designed for seamless integration with WR303E and WR305E Vision Cloud Worx Landroid robotic mowers. It delivers perfect lawn edges and eliminates manual trimming. It features a rotating head and adjustable cutting heights of 50, 60 and 70mm, ensuring precise results. Enjoy quiet operation at just 48 dBA and easy cleaning with its IP66 rating, making garden maintenance efficient and effortless.
- Rotating Head
- Perfect Edges
- 50, 60 & 70 mm Edge Cutting Heights
- Quiet Cutting
- Easy Clean
- 2 Year Guarantee
View all: Worx Lawnmower Spares
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Worx |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Rotating Head |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 25mm Blades mm |
| Compatibility | The module, fit Screwfix listed WR303E & WR305E Vision Cloud Worx Landroid robotic mowers. |
| Cutting Width | 110 mm |
| Edging Facility | Edging Facility |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Light Supplied | Without Light |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Power Voltage Supply | 20 V |
| Product Type | Cut To Edge Robotic Module |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Sound Pressure Level | 48 dBA |