Worx 20V 4.0Ah Li-Ion PowerShare Brushless Cordless 18cm WR305E Vision Cloud Landroid Robotic Lawn Mower (167EH)
The Worx WR305E Vision Cloud Landroid cordless robot lawnmower offers autonomous lawn care for small gardens up to 500m². Features intelligence that provides automatic boundary detection and obstacle avoidance, preventing bumps and ensuring safe operation. The RTK module delivers centimetre-level accuracy and stability, even in complex or shaded garden areas, allowing for precise lawn coverage. Featuring a versatile 18cm cutting width and 4 x adjustable cutting heights from 30-60mm, this self-propelled mower mulches grass for a healthier lawn. The PowerShare battery is also interchangeable with other Worx tools. Supplied with charging base, battery pack, charger, 6 x blades and screws, 8 x nails for the charging station, and hex key.
- 4.0Ah Li-Ion Battery
- 4 Cutting Heights (30-60mm)
- 175 min Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 30%
- Safety Cut Out when Lifted
- 2 Year Guarantee
- Mulching Only
- Vision Cloud Can Avoid Obstacles Or Objects
- RTK Module
View all: Worx Lawn Mowers
The Worx WR305E Vision Cloud Landroid cordless robot lawnmower offers autonomous lawn care for small gardens up to 500m². Features intelligence that provides automatic boundary detection and obstacle avoidance, preventing bumps and ensuring safe operation. The RTK module delivers centimetre-level accuracy and stability, even in complex or shaded garden areas, allowing for precise lawn coverage. Featuring a versatile 18cm cutting width and 4 x adjustable cutting heights from 30-60mm, this self-propelled mower mulches grass for a healthier lawn. The PowerShare battery is also interchangeable with other Worx tools. Supplied with charging base, battery pack, charger, 6 x blades and screws, 8 x nails for the charging station, and hex key.
- 4.0Ah Li-Ion Battery
- 4 Cutting Heights (30-60mm)
- 175 min Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 30%
- Safety Cut Out when Lifted
- 2 Year Guarantee
- Mulching Only
- Vision Cloud Can Avoid Obstacles Or Objects
- RTK Module
View all: Worx Lawn Mowers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Run Time | 90 mins |
| Battery Technology | PowerShare |
| Brand | Worx |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 175 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Type | 3 Pivoting Razor Blades |
| Cutting Height Range | 30-60 mm |
| Cutting Width | 18 cm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | WR305E Vision Cloud Landroid |
| Mower Propulsion Type | Self-Propelled |
| Mower Type | Robotic |
| Mulching Facility | Mulching Only |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 20 V |
| Product Type | Robotic Lawn Mower |
| Safety Functions | Safety Cut Out when Lifted |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 20 dBm |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 500m² |
| Tool Weight with Battery | 10.6 kg |