Wiha VDE Combination Pliers 7" (180mm) (625KW)
Compact and powerful pliers for gripping, holding, and cutting of soft and hard wires and cables. Robust design, suitable for professionals working on live parts. Ideal for use in electrical installations or general maintenance tasks.
- Cuts Up To 1.8mm Multi-Material
- Multi Heads
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: Wiha Pliers & Cutters
Compact and powerful pliers for gripping, holding, and cutting of soft and hard wires and cables. Robust design, suitable for professionals working on live parts. Ideal for use in electrical installations or general maintenance tasks.
- Cuts Up To 1.8mm Multi-Material
- Multi Heads
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
- Tested to 10,000V, Rated to 1000V
View all: Wiha Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 50 mm |
| Brand | Wiha |
| Cutting Capacity | 1.8 mm |
| Cutting Head Type | Multi Heads |
| Degree of Hardness | 44 HRC |
| Insulation | VDE |
| Insulation Testing | Tested to 10,000V, Rated to 1000V |
| Length (Imperial) | 7 " |
| Length (Metric) | 180 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 2.2 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 3.4 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Combination Pliers |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Hard & Soft Wire |