Wiha Tool Backpack 34Ltr (417KW)
Durable, rugged, high-quality 1680D material withstands wet and dry conditions, with robust built-in base tray to provide stability on any surface. Offers a hands-free option while on-site and on the move. Provides secure storage and structured organisation, with 77 storage compartments and 30 flexible attachment options for a customisable configuration, and easy access to tools. Includes dedicated compartments for laptops, mobile phones, and documents, with padding for private or sensitive items. Adjustable, breathable carrying elements and non-slip handle for comfortable transportation.
- Polypropylene Construction
- Polyester Base
- Dual Zipped Opening
- Mixed
- Shoulder Strap & Handles
- Robust Base Tray
View all: Wiha Tool Backpacks
Durable, rugged, high-quality 1680D material withstands wet and dry conditions, with robust built-in base tray to provide stability on any surface. Offers a hands-free option while on-site and on the move. Provides secure storage and structured organisation, with 77 storage compartments and 30 flexible attachment options for a customisable configuration, and easy access to tools. Includes dedicated compartments for laptops, mobile phones, and documents, with padding for private or sensitive items. Adjustable, breathable carrying elements and non-slip handle for comfortable transportation.
- Polypropylene Construction
- Polyester Base
- Dual Zipped Opening
- Mixed
- Shoulder Strap & Handles
- Robust Base Tray
View all: Wiha Tool Backpacks
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Wiha |
| Capacity | 34 Ltr |
| Colour | Black & Red |
| Construction Material (Access) | Polypropylene |
| Depth (Metric) | 260 mm |
| Height (Imperial) | 20.9 " |
| Height (Metric) | 530 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 34 Ltr |
| No. of Pockets | 77 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | Mixed |
| Product Type | Tool Backpack |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Width (Imperial) | 15.2 " |
| Width (Metric) | 385 mm |