Wiha Needle-Nose Pliers 8" (200mm) (800JF)
Durable high quality, chrome-plated pliers surface to prevent corrosion. Extra-long head for inserting low-lying components. Ideal for gripping and holding as well as cutting soft and hard wires and cables.
- Cuts Up To 18mm Multi-Material
- Bevel Cut
- Drop-Forged & Hardened Steel Jaws
- Plastic Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: Wiha Pliers & Cutters
Durable high quality, chrome-plated pliers surface to prevent corrosion. Extra-long head for inserting low-lying components. Ideal for gripping and holding as well as cutting soft and hard wires and cables.
- Cuts Up To 18mm Multi-Material
- Bevel Cut
- Drop-Forged & Hardened Steel Jaws
- Plastic Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: Wiha Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 18 mm |
| Brand | Wiha |
| Cutting Capacity | 18 mm |
| Cutting Head Type | Bevel Cut |
| Degree of Hardness | 63 HRC |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 1.8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 2.2 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 3.2 mm |
| Model No | 26727 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Long Nose Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Needle-Nose Pliers |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Copper, Brass, Aluminium, Steel & Plastic |