Wiha BiCut Diagonal Cutters 8" (200mm) (206KW)
Robust, durable and powerful diagonal cutters with BiCut design. Offers easy, comfortable switching between the two strengths in one-handed operation, at the touch of a button. Requires less hand strength for cutting, for reduced pressure on the wrists. Cuts various materials, from soft to extremely hard, including cables, nails, screws, bolts, wire cable, spring wire and chains.
- Cuts Up To 3.5mm Multi-Material
- Flush Cut
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
View all: Wiha Pliers & Cutters
Robust, durable and powerful diagonal cutters with BiCut design. Offers easy, comfortable switching between the two strengths in one-handed operation, at the touch of a button. Requires less hand strength for cutting, for reduced pressure on the wrists. Cuts various materials, from soft to extremely hard, including cables, nails, screws, bolts, wire cable, spring wire and chains.
- Cuts Up To 3.5mm Multi-Material
- Flush Cut
- Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPE & Polypropylene Ergonomic Non-Slip Handle
View all: Wiha Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 62.5 mm |
| Brand | Wiha |
| Cutting Capacity | 3.5 mm |
| Cutting Head Type | Flush Cut |
| Degree of Hardness | 64 HRC |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 3 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 3.5 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 3 mm |
| Model Name | BiCut |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Cable Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Diagonal Cutters |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Cable, Fixings & Wire (Hard, Medium & Soft) |