Wall Mounted Premium Shower Seat White/Chrome (846RM)
Compact and durable thermoset plastic seat which folds flat against wall when not in use. Easy to install and features chrome plated hinges. Ideal for shower cubicles.
- Max. Load: 160kg
- Concealed Fixings
- Folds Flat Against Wall
- Easy to Install
View all: Unbranded Shower Seats
Compact and durable thermoset plastic seat which folds flat against wall when not in use. Easy to install and features chrome plated hinges. Ideal for shower cubicles.
- Max. Load: 160kg
- Concealed Fixings
- Folds Flat Against Wall
- Easy to Install
View all: Unbranded Shower Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour | White/Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 160 kg |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 328 mm |
| Product Height | 392 mm |
| Product Type | Premium Shower Seat |
| Product Width | 350 mm |