Urfic Windsor Fire Rated Lever on Backplate Bathroom Lock Pair Black (167JA)
Sleek, black resin-coated door handle with raised barrel.
- Contemporary Design
- Fire Rated to 30 & 60mins
- Aluminium Alloy Construction
- Suitable Door Thickness: 35-55mm
- Suitable for Wood & Composite Doors
- Suitable with Bathroom Lock
- 2 Year Guarantee
- For Internal & External Use
- Supplied with Wood Screws & Fixings
View all: Urfic Door Handles
Sleek, black resin-coated door handle with raised barrel.
- Contemporary Design
- Fire Rated to 30 & 60mins
- Aluminium Alloy Construction
- Suitable Door Thickness: 35-55mm
- Suitable for Wood & Composite Doors
- Suitable with Bathroom Lock
- 2 Year Guarantee
- For Internal & External Use
- Supplied with Wood Screws & Fixings
View all: Urfic Door Handles
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Urfic |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Black |
| Construction Material (Ironmongery) | Aluminium Alloy |
| Door Handle Type | WC |
| Door Handles Product Type | WC Lever on Backplate |
| Door Handles Quantity | Pair |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30 & 60mins |
| Fixing Centre | 55 mm |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Handle Length | 152 mm |
| Handle Type | Lever on Backplate |
| Internal/External Usage | Internal & External |
| Ironmongery Colour | Black |
| Ironmongery Design Type | Contemporary |
| Ironmongery Finish | Matt |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Windsor |
| PZ Centre | 165 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 154 mm |
| Plate Width | 40 mm |
| Product Type | Lever on Backplate Bathroom Lock |
| Suitable Door Thickness | 35-55 mm |
| Suitable Lock/Latch Type | Suitable with Bathroom Lock |