Ultragrime Pro Multi-Use Bio XXL+ Cleaning Wipes 100 Pack (331CH)
Strong and soft cloth wipes made from plant-based biodegradable fibres. Provides 3-in-1 action to lift, clean and protect. Alcohol-free formula with aloe vera and vitamin E, safe for both surfaces and skin. Wipes remain wet and usable for over an hour and don’t dry out when the lid is left open. Flexible packaging allows for one wipe to be dispensed at a time.
- 100 Sheets per Pack
- For Medium to Heavy Duty Work
- Organic Solvent
- Dermatologically Tested
- Contains Aloe Vera & Vitamin E
- Plastic-Free
View all: Ultragrime Cleaning Wipes
Strong and soft cloth wipes made from plant-based biodegradable fibres. Provides 3-in-1 action to lift, clean and protect. Alcohol-free formula with aloe vera and vitamin E, safe for both surfaces and skin. Wipes remain wet and usable for over an hour and don’t dry out when the lid is left open. Flexible packaging allows for one wipe to be dispensed at a time.
- 100 Sheets per Pack
- For Medium to Heavy Duty Work
- Organic Solvent
- Dermatologically Tested
- Contains Aloe Vera & Vitamin E
- Plastic-Free
View all: Ultragrime Cleaning Wipes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ultragrime |
| Colour | White |
| Label Info 3: Precautionary Statements | P102 Keep out of reach of children.P235 Keep cool.P402 Store in a dry place.P501 Dispose of contents/container to … |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | None applicable |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Pro Multi-Use Bio XXL+ |
| Pack Size | 100 |
| Pieces in Pack/Case | 100 |
| Product Length | 290 mm |
| Product Type | Cleaning Wipes |
| Product Width | 160 mm |
| Suitable Use Type | For Medium to Heavy Duty Work |
| Vocs Grams Per Litre | 20 g/l |
| z1 - UK Manufacturer Name | Nuvik UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Spectrum House, Damhead Way, Peterhead, Aberdeenshire, AB42 3JF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@nuvik.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Nuvik Uk Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Spectrum House, Damhead Way, Peterhead, Aberdeenshire, AB42 3JF |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@nuvik.co.uk |