Triton Rear-Fed Exposed Brushed Brass Thermostatic Mixer Diverter Shower (775JF)
Stylish bar diverter mixer shower features easy push-button switching between the single-spray pattern shower handset and fixed rainfall drencher shower head whilst showering. Thermostatic temperature control maintains a constant temperature for safe family showering. Also features a stylish shelf. Riser rail to the rainfall head is adjustable at the point of installation to fit most ceiling heights. Brushed brass finish.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 5.6Ltr/min at 0.5bar
- Push Button Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head & Riser Rail
- 2-Spray Pattern Shower Head
View all: Triton Showers
Stylish bar diverter mixer shower features easy push-button switching between the single-spray pattern shower handset and fixed rainfall drencher shower head whilst showering. Thermostatic temperature control maintains a constant temperature for safe family showering. Also features a stylish shelf. Riser rail to the rainfall head is adjustable at the point of installation to fit most ceiling heights. Brushed brass finish.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 5.6Ltr/min at 0.5bar
- Push Button Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head & Riser Rail
- 2-Spray Pattern Shower Head
View all: Triton Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Triton |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Brushed Brass |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 47 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 18 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 5.6 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brass |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 140 mm |
| Product Height | 1120 mm |
| Product Type | Mixer Diverter Shower |
| Product Width | 304 mm |
| Range Name | HP |
| Shower Head Shape | Rectangular |
| Shower Head Size | 255 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 4.7 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Shower valve, shower kit, handset, rainfall head and shower hose.