Triton Elina Concealed Single Outlet Thermostatic Chrome Mixer Shower Valve (303FJ)
Built-in thermostatic mixer valve with brass construction. Designed to fit flush to the wall. Simple to install and easy to maintain. Single control for temperature adjustment and flow. Automatic shutdown if hot or cold supplies fail. Accessible front-facing lever controls are easy to turn. Ideal for care homes, hospitals and nursing homes.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 7Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Concealed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Triton Shower Valves
Built-in thermostatic mixer valve with brass construction. Designed to fit flush to the wall. Simple to install and easy to maintain. Single control for temperature adjustment and flow. Automatic shutdown if hot or cold supplies fail. Accessible front-facing lever controls are easy to turn. Ideal for care homes, hospitals and nursing homes.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 7Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Concealed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Triton Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Triton |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | BSP |
| Construction Material (Bathrooms) | Chromed Brass |
| Design Type | Classic Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 7 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Elina |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Mixer Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 43 °C |
| Safety Functions | Anti-Scald Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Valve and fixings.