Trend DGBS Carry Case for Drainer Groove & Belfast Sink Worktop Jigs (763EC)
Trend DGBS Carry Case for Trend Drainer Groove & Belfast Sink Worktop Jigs. Heavy-duty, padded storage case to protect and transport Trend DG/JIG, DG/JIG/A and BS/JIG/PRO Worktop Jigs. This heavy-duty storage solution is ideal for joiners and kitchen fitters working on-site or in workshops, ensuring valuable tools are kept safe. Constructed from 600D waterproof nylon, it offers exceptional durability against the elements and busy construction environments. Closed cell polyethylene foam padding safeguards jigs from impact damage, while reinforced webbing straps enhance longevity. A secure hook and loop closure keeps contents protected, and integrated carrying handles allow for easy transportation.
- Carrying Handles
- Nylon Construction
- Hook & Loop Fastening
- No Pockets
- 600D Heavy-Duty Waterproof Nylon Outer
- Closed Cell Polyethylene Foam Padding
- Reinforced Webbing Straps for Exceptional Durability
View all: Trend Router Jigs
Trend DGBS Carry Case for Trend Drainer Groove & Belfast Sink Worktop Jigs. Heavy-duty, padded storage case to protect and transport Trend DG/JIG, DG/JIG/A and BS/JIG/PRO Worktop Jigs. This heavy-duty storage solution is ideal for joiners and kitchen fitters working on-site or in workshops, ensuring valuable tools are kept safe. Constructed from 600D waterproof nylon, it offers exceptional durability against the elements and busy construction environments. Closed cell polyethylene foam padding safeguards jigs from impact damage, while reinforced webbing straps enhance longevity. A secure hook and loop closure keeps contents protected, and integrated carrying handles allow for easy transportation.
- Carrying Handles
- Nylon Construction
- Hook & Loop Fastening
- No Pockets
- 600D Heavy-Duty Waterproof Nylon Outer
- Closed Cell Polyethylene Foam Padding
- Reinforced Webbing Straps for Exceptional Durability
View all: Trend Router Jigs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Trend |
| Colour | Black |
| Compatibility | Compatible with Trend Drainer Groove & Belfast Sink Jigs |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 6 kg |
| Model Name | DGBS |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | No Pockets |
| Product Height | 600 mm |
| Product Length | 600 mm |
| Product Type | Carry Case for Drainer Groove & Belfast Sink Worktop Jigs |
| Product Width | 12 mm |
| Resistant Type | Waterproof |