Tower 25mm PVC Channel 2m (78425)
2m. 25mm, for protecting channelled electrical wiring routes. Constructed from robust, heavy gauge material. Can be cut to size.
- PVC Construction
- Can be Cut to Size By Installer
View all: Tower Cable Channelling
2m. 25mm, for protecting channelled electrical wiring routes. Constructed from robust, heavy gauge material. Can be cut to size.
- PVC Construction
- Can be Cut to Size By Installer
View all: Tower Cable Channelling
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Tower |
| Channel Depth | 8 mm |
| Channel Width | 25 mm |
| Colour | White |
| Construction Material (Electrical) | PVC |
| Cut to Size | Can be Cut to Size By Installer |
| Flexibility | Rigid |
| Length of Pack (Combined) | 2 m |
| Length of Single Piece | 2 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Channel |