Toughbuilt TB-H4S5-01-R Retractable Utility Knife (672CL)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
Toughbuilt Scraper utility knife supplied with 5 blades. 2-in-1 tool changes from a knife to a scraper with a single press of the thumb. Also includes tether loop and prying tool.
- Titanium-Coated Aluminium Blade
- Quick-Release Blade Change
- 5 Blades Supplied
- Non-Integrated Spare Blade Storage
- Blade Guard Not Supplied
- Plastic Plastic-Coated Handles
- Patented switch
- Tether loop
- Prying tool
View all: Toughbuilt Knives
Save6%
€21.95Inc Vat
Was €23.45
Check stock in your local store
This item is store collection only
Toughbuilt Scraper utility knife supplied with 5 blades. 2-in-1 tool changes from a knife to a scraper with a single press of the thumb. Also includes tether loop and prying tool.
- Titanium-Coated Aluminium Blade
- Quick-Release Blade Change
- 5 Blades Supplied
- Non-Integrated Spare Blade Storage
- Blade Guard Not Supplied
- Plastic Plastic-Coated Handles
- Patented switch
- Tether loop
- Prying tool
View all: Toughbuilt Knives
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 1 " |
| Blade Length (Metric) | 30 mm |
| Blade Material | Aluminium |
| Blade Width (Imperial) | 2.5 " |
| Blade Width (Metric) | 6.3 mm |
| Brand | Toughbuilt |
| Knife Action | Retractable |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | TB-H4S5-01-R |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Utility Knife |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| z1 - UK Manufacturer Name | Toughbuilt |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2nd Floor, Hygeia House, 66 College Road,, London, Middlesex, HA1 1BE |