Toughbuilt StackTech Bar (736CE)
Heavy-gauge steel bar with rugged hooks for secure attachment, and quick-release lever for fast repositioning. Offers quick and easy access to ClipTech pouches and StackTech bins, bringing the two systems together. Weight capacity up to 11kg.
- Compatible with StackTech
- Steel Construction
- Splashproof
- Clip Lock
- Built to Last
- Quick-Release Lever
View all: Toughbuilt Tool Storage Systems
Heavy-gauge steel bar with rugged hooks for secure attachment, and quick-release lever for fast repositioning. Offers quick and easy access to ClipTech pouches and StackTech bins, bringing the two systems together. Weight capacity up to 11kg.
- Compatible with StackTech
- Steel Construction
- Splashproof
- Clip Lock
- Built to Last
- Quick-Release Lever
View all: Toughbuilt Tool Storage Systems
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Toughbuilt |
| Colour | Black |
| Compatible Stacking System | StackTech |
| Construction Material (Access) | Steel |
| Length (Imperial) | 16.37 " |
| Length (Metric) | 416 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | StackTech |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Bar |
| Resistant Type | Splashproof |
| Tool Storage Type | Toolbox & Trolley Sets |
| Width (Imperial) | 15.5 " |
| Width (Metric) | 46 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | ToughBuilt |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2nd Floor, Hygeia House, 66 College Road, London, Middlesex, HA1 1BE |