Titan TTL530GBC Brush Cutter Blade 255mm (10045)
Replacement blade for Titan TTL530GBC Brush Cutter.
- For Grass, Weeds & Light Undergrowth
- Steel Alloy Blade
- 25.5mm Bore
- Round Bore Hole
- Age-Resistant
View all: Titan Spools
Replacement blade for Titan TTL530GBC Brush Cutter.
- For Grass, Weeds & Light Undergrowth
- Steel Alloy Blade
- 25.5mm Bore
- Round Bore Hole
- Age-Resistant
View all: Titan Spools
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Powder-Coated |
| Blade Thickness | 2.0 mm |
| Brand | Titan |
| Compatibility | Compatible with the Titan TTL530GBC 43cc Brush Cutter |
| Disc Bore Size | 25.5 mm |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Landscape Power Blade Type | Brush Cutter Blade |
| Landscape Power Fitting Type | Round Bore Hole |
| Line/Blade Diameter | 255 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | TTL530GBC |
| Number of Teeth | 3 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Brush Cutter Blade |
| Resharpenable | Resharpenable |
| Resistant Type | Age-Resistant |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Ground Type | For Grass, Weeds & Light Undergrowth |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |