Titan 36V 1 x 4.0Ah Li-Ion TXP Brushless Cordless 43cm Lawn Mower (337AY)
The Titan 36V 43cm cordless lawnmower is a brushless electric mower designed for regular cutting of medium to large lawns up to 450m². Powered by a 36V 4.0Ah Li-ion TXP battery, it delivers reliable cutting performance with extended runtime. The 43cm steel blade and 6 x cutting heights from 25–75mm support controlled grass management, while the mulching facility aids lawn care. Close-edge mowing improves results along borders, and the 50L grass bag with fill indicator helps reduce interruptions.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 6 Cutting Heights (25-75mm)
- 50Ltr Grass Bag
- 75min Charge Time
- 2 Year Guarantee
- Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: Titan Lawn Mowers
The Titan 36V 43cm cordless lawnmower is a brushless electric mower designed for regular cutting of medium to large lawns up to 450m². Powered by a 36V 4.0Ah Li-ion TXP battery, it delivers reliable cutting performance with extended runtime. The 43cm steel blade and 6 x cutting heights from 25–75mm support controlled grass management, while the mulching facility aids lawn care. Close-edge mowing improves results along borders, and the 50L grass bag with fill indicator helps reduce interruptions.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 6 Cutting Heights (25-75mm)
- 50Ltr Grass Bag
- 75min Charge Time
- 2 Year Guarantee
- Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: Titan Lawn Mowers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | TXP |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 75 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 43 cm |
| Cutting Blade Type | Steel Blade |
| Cutting Height Range | 25-75 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 50 Ltr |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | TTT1194LWM |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 1-800 932 226 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 88 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 450m² |
| Tool Weight with Battery | 19.77 kg |
| Vibration Level | 0.72 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgestraat 175, E,, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Lawnmower, 4Ah battery and charger.