Sylvania SylWork Duo Rechargeable LED Battery-Operated Floodlight with Tiltable Heads 3000lm (576EV)
SylWork Flood Rechargeable Duo is a battery-operated floodlight with tiltable heads. Ideal for worksite tasks, maintenance work, camping, and outdoor activities. Designed for convenience, it features foldable and tilitable heads. Up to four hours of operating time with a two-step dimming function for adjustable brightness. 4000K cool white light, it provides clear, balanced illumination for any task. Built for durability and practicality. Fully charges in just four hours.
- IP54: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable & Tiltable
- 3000lm
- Polycarbonate Body
- Impact-Resistant
- 4 hr Run Time
- 4 hr Charge Time
- Up to 25,000 Hours Life
View all: Sylvania LED Worklights
SylWork Flood Rechargeable Duo is a battery-operated floodlight with tiltable heads. Ideal for worksite tasks, maintenance work, camping, and outdoor activities. Designed for convenience, it features foldable and tilitable heads. Up to four hours of operating time with a two-step dimming function for adjustable brightness. 4000K cool white light, it provides clear, balanced illumination for any task. Built for durability and practicality. Fully charges in just four hours.
- IP54: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable & Tiltable
- 3000lm
- Polycarbonate Body
- Impact-Resistant
- 4 hr Run Time
- 4 hr Charge Time
- Up to 25,000 Hours Life
View all: Sylvania LED Worklights
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable & Tiltable |
| Battery Run Time | 4 hr |
| Beam Angle | 100 ° |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Sylvania |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Length | 1 m |
| Cable Supplied | Cable Not Supplied |
| Charge Time | 4 hr |
| Colour | Yellow and Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 3500 |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP54 |
| Impact Resistant | Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3000 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | SylWork Duo |
| Model No | 90205 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Rechargeable Battery-Operated |
| Product Depth | 125 mm |
| Product Height | 218 mm |
| Product Type | Battery-Operated Floodlight with Tiltable Heads |
| Product Width | 477 mm |
| Protection Class | Class III |
| Rechargeable | Rechargeable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 30 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Feilo Sylvania UK Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit D, The Drove Retail Park, McKinley Way, Newhaven, East Sussex, BN9 0FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.sylvania-group.com |
Product Contents
Sylwork light with USB cable.