Swirl Tarn Rear-Fed Exposed Chrome Mixer Shower (771PG)
Manual mixer shower with multi-layer chrome plating for corrosion prevention. Easy to clean.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 4.7Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Ceramic Cartridge
View all: Swirl Showers
Manual mixer shower with multi-layer chrome plating for corrosion prevention. Easy to clean.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 4.7Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Ceramic Cartridge
View all: Swirl Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Swirl |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 28.9 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 4.7 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Tarn |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 138 mm |
| Product Height | 113 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 200 mm |
| Range Name | Tarn |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 75 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Total Product Weight | 1.84 kg |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Shower valve, lever handle, mounting bracket, flanges (2), fixing kit, 1.5m stainless steel shower hose, riser rail and handset.