Swirl Bonda Titanium 136mm Standard Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (575XX)
Solid metal construction for durability and easy maintenance, with a sleek titanium finish. Features cold start function to help avoid unnecessary heating, and rotating aerator for adjustable water flow. Easy to install with the included 4-in-1 tool. Includes colour-matched clicker waste. Ideal for integrated basins.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Titanium
- Clicker Waste
- Cold Start Function
- Removable Aerator
View all: Swirl Bathroom Taps
Solid metal construction for durability and easy maintenance, with a sleek titanium finish. Features cold start function to help avoid unnecessary heating, and rotating aerator for adjustable water flow. Easy to install with the included 4-in-1 tool. Includes colour-matched clicker waste. Ideal for integrated basins.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Titanium
- Clicker Waste
- Cold Start Function
- Removable Aerator
View all: Swirl Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Satin |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Titanium |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 6 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Connectors |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.8 bar |
| Model Name | Bonda |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black Nickel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 45 mm |
| Product Height | 136 mm |
| Product Type | Basin Mixer |
| Product Width | 45 mm |
| Range Name | Bonda |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
Product Contents
Basin mixer, waste kit, flexible hoses (2) and fixing kit.