Swirl Ayre Matt Black 165mm Standard Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (832TK)
Stylish contemporary basin mono mixer features slim twisted handle for flow control and solid brass body.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Matt Black
- Clicker Waste
View all: Swirl Bathroom Taps
Stylish contemporary basin mono mixer features slim twisted handle for flow control and solid brass body.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Matt Black
- Clicker Waste
View all: Swirl Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Matt |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Swirl |
| Colour | Matt Black |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | Solid Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 3.8 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with 1/2" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Ayre |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 151 mm |
| Product Height | 165 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 50 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Basin mono mixer, waste and flexible stainless steel hoses (2).