Straight Doc M Grab Rail Blue (RAL 5011) 600mm (301GT)
Blue-coated steel grab rail with easy to grip 32mm diameter pipe. Vibrant colour for easy identification.
- Anti-Bacterial
- 82mm Projection from Wall
- Max. 190kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Visible Fixings
View all: Unbranded Grab Rails
Blue-coated steel grab rail with easy to grip 32mm diameter pipe. Vibrant colour for easy identification.
- Anti-Bacterial
- 82mm Projection from Wall
- Max. 190kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Visible Fixings
View all: Unbranded Grab Rails
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Angled/Straight | Straight |
| Assisted Living Use | Doc M |
| Bar Diameter | 32 mm |
| Brand | Unbranded |
| Colour | Blue (RAL 5011) |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Handle Centres Length 1 | 600 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Load Fitted to a Solid Wall | 190 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Grab Rail |
| Projection From Wall | 82 mm |