Stiga BL 100e Kit 20V 1 x 4.0Ah Li-Ion E-Power Cordless Blower (745PW)
Compact and lightweight battery-powered leaf blower with 150W motor and 4.0Ah battery. Features intake ventilation grid around sides and bottom to improve airflow, delivering 32m/s for easy clearing of leaves and debris with up to 40mins runtime at normal speed, and 20mins at boosted speed on one charge. Battery position offers optimal balance, with soft-grip handle and ergonomic shape for comfortable handling and manoeuvrability. Quick-release button separates the tube for space-saving storage.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 140min Charge Time
- Airflow Volume: 540m³/hr
- Airflow Speed: 115kmph
- Sound Level: 77.2dBA
- Vibration Level: 0.83m/s²
- Without Harness
- 2 Year Guarantee
View all: Stiga Blowers & Garden Vacs
Compact and lightweight battery-powered leaf blower with 150W motor and 4.0Ah battery. Features intake ventilation grid around sides and bottom to improve airflow, delivering 32m/s for easy clearing of leaves and debris with up to 40mins runtime at normal speed, and 20mins at boosted speed on one charge. Battery position offers optimal balance, with soft-grip handle and ergonomic shape for comfortable handling and manoeuvrability. Quick-release button separates the tube for space-saving storage.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 140min Charge Time
- Airflow Volume: 540m³/hr
- Airflow Speed: 115kmph
- Sound Level: 77.2dBA
- Vibration Level: 0.83m/s²
- Without Harness
- 2 Year Guarantee
View all: Stiga Blowers & Garden Vacs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 115 kmph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | E-Power |
| Brand | Stiga |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 140 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | BL 100e Kit |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 20 V |
| Product Type | Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 77.2 dBA |
| Tool Weight with Battery | 2.14 kg |
| Vibration Level | 0.83 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
Blower, 4.0Ah battery and charger.