Stanley FatMax Tool Bag 17" (8542H)
17" (430mm). Heavy duty tool bag with dual opening storage compartments offering superb organisation and visibility of tools. Multiple pockets with space on both sides for power tools and hand tools. Plastic base protects against water.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Nylon Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 9 x External & 29 x Internal Pocket(s)
- Dual-Sided Opening
View all: FatMax Tool Bags
17" (430mm). Heavy duty tool bag with dual opening storage compartments offering superb organisation and visibility of tools. Multiple pockets with space on both sides for power tools and hand tools. Plastic base protects against water.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Nylon Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 9 x External & 29 x Internal Pocket(s)
- Dual-Sided Opening
View all: FatMax Tool Bags
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Colour | Black/Yellow |
| Construction Material (Access) | Nylon |
| Height (Imperial) | 11 1/2 " |
| Height (Metric) | 290 mm |
| Length (Imperial) | 17 " |
| Length (Metric) | 430 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 20 kg |
| No. of Pockets | 38 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 9 x External & 29 x Internal Pocket(s) |
| Product Type | Tool Bag |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Width (Imperial) | 13 1/2 " |
| Width (Metric) | 345 mm |