Stanley FatMax Quick Access Backpack 53.7Ltr (3048X)
Backpack with large open compartment for quick tool access. Includes multiple pockets, tool holders, laptop padded compartment and compartment for personal belongings like wallet, key or mobile phone. Features ergonomic air mesh padded back and padded shoulder straps for added comfort. Rigid and waterproof plastic base.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 2 x External, 13 x Internal & 7 x Tool Pocket(s)
- Shoulder Straps & Handle
View all: FatMax Tool Backpacks
Backpack with large open compartment for quick tool access. Includes multiple pockets, tool holders, laptop padded compartment and compartment for personal belongings like wallet, key or mobile phone. Features ergonomic air mesh padded back and padded shoulder straps for added comfort. Rigid and waterproof plastic base.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 2 x External, 13 x Internal & 7 x Tool Pocket(s)
- Shoulder Straps & Handle
View all: FatMax Tool Backpacks
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Capacity | 53.7 Ltr |
| Colour | Black/Yellow |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Depth (Metric) | 230 mm |
| Height (Imperial) | 18 1/2 " |
| Height (Metric) | 470 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 25 kg |
| Model No | FMST1-80144 |
| No. of Pockets | 22 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x External, 13 x Internal & 7 x Tool Pocket(s) |
| Product Type | Quick Access Backpack |
| Resistant Type | Waterproof |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Total Product Weight | 2.52 kg |
| Width (Imperial) | 15 " |
| Width (Metric) | 381 mm |