Stanley FatMax Push Lock Pliers 8" (203mm) (33119)
Versatile multi-grip pliers with induction-hardened jaws. Easy to use Pushlock adjustment button.
- Max. Jaw Opening: 50mm
- Hardened Steel Jaws
- Bi-Material Ergonomic Handle
- Locking Mechanism
- 17 x Locking Jaw Positions
View all: FatMax Waterpump Pliers
Versatile multi-grip pliers with induction-hardened jaws. Easy to use Pushlock adjustment button.
- Max. Jaw Opening: 50mm
- Hardened Steel Jaws
- Bi-Material Ergonomic Handle
- Locking Mechanism
- 17 x Locking Jaw Positions
View all: FatMax Waterpump Pliers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 203 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 50 mm |
| Model Name | Push Lock |
| Model No | 0-84-647 |
| No. of Locking Jaw Positions | 17 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Pliers |