Stanley FatMax Premium Tool Tote 19 1/2" (6851X)
Premium tool tote that opens up as a workstation giving access to all tools simultaneously. Steel bar handle and padded shoulder straps for convenient heavy load carriage. Rigid and waterproof plastic base.
- Shoulder Strap
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Open Top
- 4 x External & 45 x Internal Pocket(s)
- Steel Bar Handle
View all: FatMax Tool Totes
Premium tool tote that opens up as a workstation giving access to all tools simultaneously. Steel bar handle and padded shoulder straps for convenient heavy load carriage. Rigid and waterproof plastic base.
- Shoulder Strap
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Open Top
- 4 x External & 45 x Internal Pocket(s)
- Steel Bar Handle
View all: FatMax Tool Totes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Colour | Black/Yellow |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Height (Imperial) | 14 1/4 " |
| Height (Metric) | 360 mm |
| Length (Imperial) | 19 1/2 " |
| Length (Metric) | 500 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 25 kg |
| No. of Pockets | 49 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 4 x External & 45 x Internal Pocket(s) |
| Product Type | Premium Tool Tote |
| Resistant Type | Waterproof |
| Tool Storage Type | Tool Totes |
| Width (Imperial) | 11 3/4 " |
| Width (Metric) | 300 mm |