Stanley Classic Level 48" (120cm) (452AC)
Stanley Classic 120cm box level designed for accurate levelling on standard-length jobs. The durable extruded aluminium box beam ensures strength and stability, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide quick, accurate readings. Also features ergonomic shape and soft, shock-absorbing end caps. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for both professionals and DIY enthusiasts.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 120cm Length For Standard Tasks
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Stanley Classic 120cm box level designed for accurate levelling on standard-length jobs. The durable extruded aluminium box beam ensures strength and stability, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide quick, accurate readings. Also features ergonomic shape and soft, shock-absorbing end caps. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for both professionals and DIY enthusiasts.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 120cm Length For Standard Tasks
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Length (Imperial) | 48 " |
| Length (Metric) | 120 cm |
| Level Product Type | Box Beam |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model Name | Classic |
| Model No | STHT1-43106 |
| No. of Vials | Two |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |