Stanley Classic Level 40" (100cm) (743AC)
Stanley Classic 100cm box level built for precise, medium-length levelling tasks. The extruded aluminium box beam body with soft end caps ensures duarbility, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide clear readings. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for general construction, joinery, and fit-out tasks.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 100cm For General Purpose Levelling
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Stanley Classic 100cm box level built for precise, medium-length levelling tasks. The extruded aluminium box beam body with soft end caps ensures duarbility, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide clear readings. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for general construction, joinery, and fit-out tasks.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 100cm For General Purpose Levelling
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Length (Imperial) | 40 " |
| Length (Metric) | 100 cm |
| Level Product Type | Box Beam |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model Name | Classic |
| Model No | STHT1-43105 |
| No. of Vials | Two |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |