Stanley Classic Level 32" (80cm) (173AC)
Stanley Classic 80cm box level designed for dependable accuracy and versatility in a wide range of levelling tasks. The robust, extruded aluminium body features soft end caps for durability and an ergonomic box design, whilst the block magnified centre and large, tubular side vials provide clear, precise readings. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 80cm Mid-Length For Versatility
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Stanley Classic 80cm box level designed for dependable accuracy and versatility in a wide range of levelling tasks. The robust, extruded aluminium body features soft end caps for durability and an ergonomic box design, whilst the block magnified centre and large, tubular side vials provide clear, precise readings. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- 80cm Mid-Length For Versatility
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Length (Imperial) | 32 " |
| Length (Metric) | 80 cm |
| Level Product Type | Box Beam |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model Name | Classic |
| Model No | STHT1-43104 |
| No. of Vials | Two |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |