Stanley Classic Level 24" (60cm) (546AC)
Stanley Classic 60cm box level offers reliable accuracy for precise levelling in confined work areas. The lightweight, extruded aluminium body ensures durability and easy handling, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide clear readings. Also features soft, shock-absorbing end caps to protect against impact. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for both professionals and DIY enthusiasts.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- Compact 60cm Length Ideal For Tight Spaces
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Stanley Classic 60cm box level offers reliable accuracy for precise levelling in confined work areas. The lightweight, extruded aluminium body ensures durability and easy handling, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide clear readings. Also features soft, shock-absorbing end caps to protect against impact. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for both professionals and DIY enthusiasts.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- Compact 60cm Length Ideal For Tight Spaces
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Length (Imperial) | 24 " |
| Length (Metric) | 60 cm |
| Level Product Type | Box Beam |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model Name | Classic |
| Model No | STHT1-43103 |
| No. of Vials | Two |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |