Stanley Classic Level 16" (40cm) (642AC)
Stanley Classic 40cm box level built for detailed levelling in confined spaces. The extruded aluminium body with soft end caps offers durability and strength without bulk, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide clear readings. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for cabinet fitting, tiling, and finish work.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- Ultra-Compact 40cm Length For Detail Work
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Stanley Classic 40cm box level built for detailed levelling in confined spaces. The extruded aluminium body with soft end caps offers durability and strength without bulk, whilst the block magnified centre and large tubular side vials provide clear readings. Non-magnetic base for clean, reliable contact. Accuracy is rated at 0.5mm/m. Ideal for cabinet fitting, tiling, and finish work.
- Extruded Aluminium Body
- Non-Magnetic Base
- 1 x 90° & 1 x 180° Vials
- Ultra-Compact 40cm Length For Detail Work
- Block Magnified Centre Vial
- Shock-Absorbing End Caps Protect During Transport
- 90° Side Vial
- Ergonomic Box Design
- High 0.5mm/m Accuracy
- 2 Year Guarantee
View all: Stanley Spirit Levels
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Stanley |
| Length (Imperial) | 16 " |
| Length (Metric) | 40 cm |
| Level Product Type | Box Beam |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model Name | Classic |
| Model No | STHT1-43102 |
| No. of Vials | Two |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |