Stanley 30m Tape Measure (7120K)
Compact fibreglass tape with a high impact ABS closed case to withstand severe working conditions, perfect for on-site use. Corrosion-resistant, UV protected and is non-conductive. Washable PVC coating for added durability. 2mm graduations.
- ABS Plastic Case
- PVC-Coated Fibreglass Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 3
- 0m Standout Reach
- UV-Resistant
- Barbed Folding Hook
View all: Stanley Tape Measures
Compact fibreglass tape with a high impact ABS closed case to withstand severe working conditions, perfect for on-site use. Corrosion-resistant, UV protected and is non-conductive. Washable PVC coating for added durability. 2mm graduations.
- ABS Plastic Case
- PVC-Coated Fibreglass Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 3
- 0m Standout Reach
- UV-Resistant
- Barbed Folding Hook
View all: Stanley Tape Measures
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | PVC-Coated |
| Blade Material | Fibreglass |
| Blade Width (Imperial) | 1/2 " |
| Blade Width (Metric) | 13 mm |
| Brand | Stanley |
| Case Material | ABS Plastic |
| Hook End Description | Barbed Folding Hook |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Measuring Class | Class 3 |
| Measuring Length (Imperial) | 100 ' |
| Measuring Length (Metric) | 30 m |
| Measuring Product Type | Tape Measure |
| Measuring Scales | Metric & Imperial Scales |
| Model No | 0-34-262 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Tape Measure |
| Resistant Type | UV-Resistant |
| Standout Reach | 0 m |