Stanley 14tpi Wood Hacksaw Blade 22" (560mm) (6329X)
Stanley replacement blade for adjustable mechanical mitre box. Suitable for wood, plywood and chipboard.
- Cuts Wood
- Durable Induction-Hardened Teeth
- Fast Clean Cut
- 0.75mm Heat-Treated Steel Blade
- Flexible
View all: Stanley Hand Saw Blades
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 2 | €12.95 | - |
| 3 - 5 | €11.87 | Save 8% |
| 6 + | €11.24 | Save 13% |
Stanley replacement blade for adjustable mechanical mitre box. Suitable for wood, plywood and chipboard.
- Cuts Wood
- Durable Induction-Hardened Teeth
- Fast Clean Cut
- 0.75mm Heat-Treated Steel Blade
- Flexible
View all: Stanley Hand Saw Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Fitting Type | Pin End Fitting |
| Blade Length (Imperial) | 22 " |
| Blade Length (Metric) | 560 mm |
| Blade Material | Steel |
| Blade Thickness | 0.75 mm |
| Brand | Stanley |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 1-20-809 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Hacksaw Blade |
| Saw Blade Product Type | Hacksaw |
| Suitable Cutting Application | Wood |
| Suitable Sawing Material | Wood |
| Teeth Per Inch (TPI) | 14 tpi |
| Type of Cut | Fast Clean Cut |