Stanley 0-11-301 18mm Snap-Off Knife Blades 10 Pack (453TV)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
General purpose blades with 7 snap-off segments for continuously sharp cuts. Stored in a dispenser for convenience and safety. Suitable for cutting light sheet materials, paper and cardboard. Compatible with all standard Stanley 18mm snap-off knives.
- Hardened Carbon Steel Blade
- 7 Snap-Off Segments
- For Cutting Paper, Cardboard & Most Light Sheet Materials
View all: Stanley Knife Blades
General purpose blades with 7 snap-off segments for continuously sharp cuts. Stored in a dispenser for convenience and safety. Suitable for cutting light sheet materials, paper and cardboard. Compatible with all standard Stanley 18mm snap-off knives.
- Hardened Carbon Steel Blade
- 7 Snap-Off Segments
- For Cutting Paper, Cardboard & Most Light Sheet Materials
View all: Stanley Knife Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 4 3/4 " |
| Blade Length (Metric) | 120 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 3/4 " |
| Blade Width (Metric) | 18 mm |
| Brand | Stanley |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | 0-11-301 |
| No. Of Sections | 7 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Product Type | Snap-Off Knife Blades |