Stanley 0-10-598 Lockback Folding Pocket Knife 0.78" (391JW)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
Professional, lightweight pocket size knife with a heat-treated and hardened carbon steel blade. Epoxy-coated, all-metal body with a spring-loaded, blade locking mechanism that ensures the safety of operation. Supplied with 2 general purposes, light-duty spare blades. Ideal for craft and hobby applications.
- Heat-Treated & Hardened Carbon Steel Blade
- Blade Guard Not Supplied
- Steel Metal Handle
View all: Stanley Knives
Professional, lightweight pocket size knife with a heat-treated and hardened carbon steel blade. Epoxy-coated, all-metal body with a spring-loaded, blade locking mechanism that ensures the safety of operation. Supplied with 2 general purposes, light-duty spare blades. Ideal for craft and hobby applications.
- Heat-Treated & Hardened Carbon Steel Blade
- Blade Guard Not Supplied
- Steel Metal Handle
View all: Stanley Knives
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 0.78 " |
| Blade Length (Metric) | 20 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 0.024 " |
| Blade Width (Metric) | 0.63 mm |
| Brand | Stanley |
| Knife Action | Lockback Folding |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | 0-10-598 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Pocket Knife |