Spear & Jackson Square Head Shovel (79599)
Square, open socket shovel. Hammer finish epoxy-coated head for improved resistance to rust, scratches, humidity and alkalines in the soil. Weatherproofed hardwood shaft for greater durability. Supergrip handle - forward tilt gives the ideal digging angle. Treaded for more comfortable digging.
- Epoxy-Coated Blade
- Suregrip Handle
- Improved Resistance to Rust & Scratches
- Forward Tilt for Optimum Wrist Angle
View all: Spear and Jackson Shovels & Spades
Square, open socket shovel. Hammer finish epoxy-coated head for improved resistance to rust, scratches, humidity and alkalines in the soil. Weatherproofed hardwood shaft for greater durability. Supergrip handle - forward tilt gives the ideal digging angle. Treaded for more comfortable digging.
- Epoxy-Coated Blade
- Suregrip Handle
- Improved Resistance to Rust & Scratches
- Forward Tilt for Optimum Wrist Angle
View all: Spear and Jackson Shovels & Spades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Epoxy-Coated |
| Blade Height | 320 mm |
| Blade Width | 250 mm |
| Blade Width (Imperial) | 9.8 " |
| Brand | Spear and Jackson |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Handle Length | 711 mm |
| Handle Length (Imperial) | 28 " |
| Handle Type | Suregrip Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shovel |
| Standard | BS 3388. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Spear & Jackson UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Atlas Way, Atlas North, Sheffield, S4 7QQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@spear-and-jackson.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Spear & Jackson France |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Le Coin - Zone Industrielle, 42402 Saint Chamond, Cedex, CS 40082, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | france@spear-and-jackson.com |