Spear & Jackson Digging Spade (2288J)
Designed for general digging and cultivation. Features a powder-coated, treaded carbon steel blade for resistance to rust and a polypropylene shaft for strength. Extra wide, forward-tiling handle for the ideal digging angle.
- Carbon Steel Blade
- Soft-Grip Handle
- Rustproof
View all: Spear and Jackson Shovels & Spades
Designed for general digging and cultivation. Features a powder-coated, treaded carbon steel blade for resistance to rust and a polypropylene shaft for strength. Extra wide, forward-tiling handle for the ideal digging angle.
- Carbon Steel Blade
- Soft-Grip Handle
- Rustproof
View all: Spear and Jackson Shovels & Spades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Height | 290 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 180 mm |
| Blade Width (Imperial) | 7 " |
| Brand | Spear and Jackson |
| Handle Length | 240 mm |
| Handle Length (Imperial) | 9 1/2 " |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Digging Spade |
| Resistant Type | Rustproof |
| z1 - UK Manufacturer Name | Spear & Jackson UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Atlas Way, Atlas North, Sheffield, S4 7QQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@spear-and-jackson.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Spear & Jackson France |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Le Coin - Zone Industrielle, 42402 Saint Chamond, Cedex, CS 40082, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | france@spear-and-jackson.com |