Smith & Locke Electro Brass/Satin Chrome Tubular Mortice Latch 63mm Case - 44mm Backset (4062K)
Reversible, heavy duty tubular mortice latch with square fore-ends. Double-sprung. For domestic or commercial use. Intumescent protection required for fire doors.
- 2 Year Guarantee
- Heavy Duty
- Reversible
View all: Smith and Locke Door Latches
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 4 | €10.05 | - |
| 5 - 9 | €8.88 | Save 11% |
| 10 + | €8.41 | Save 16% |
Reversible, heavy duty tubular mortice latch with square fore-ends. Double-sprung. For domestic or commercial use. Intumescent protection required for fire doors.
- 2 Year Guarantee
- Heavy Duty
- Reversible
View all: Smith and Locke Door Latches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Backset Size (Imperial) | 1 3/4 " |
| Backset Size (Metric) | 44 mm |
| Brand | Smith and Locke |
| Case Depth (Imperial) | 2 1/2 " |
| Case Depth (Metric) | 63 mm |
| Case Height | 22 mm |
| Case Width | 15 mm |
| Colour | Electro Brass/Satin Chrome |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30 & 60mins |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Height | 65 mm |
| Plate Width | 25 mm |
| Product Type | Tubular Mortice Latch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |