Shower Kit Chrome (8153T)
Stainless steel and ABS plastic construction. Modern design.
- Single-Spray Pattern
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Modern Design
- Easy-Glide Riser Rail
View all: Unbranded Shower Rail Kits
Stainless steel and ABS plastic construction. Modern design.
- Single-Spray Pattern
- Rub-Clean Shower Head
- 2 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Modern Design
- Easy-Glide Riser Rail
View all: Unbranded Shower Rail Kits
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | 1.5mm Stainless Steel |
| Design Type | Modern Design |
| Hose Bore Size | 7 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Model No | E27 |
| No. of Spray Patterns | Single-Spray Pattern |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Shower Kit |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 70 mm |
| Shower Hose Length | 1.5 m |
| Total Product Weight | 0.69 kg |
Product Contents
Shower head, riser rail and metal hose.