Roughneck Pointed Head Drainage Shovel (600KH)
Heavy duty, carbon steel pointed-head shovel with dual-moulded ergonomic handle and bevelled tip for improved cutting. Ideal for digging narrow holes and trenches.
- Lacquer-Coated Carbon Steel Blade
- Dual-Moulded Ergonomic Handle
- Corrosion-Resistant
- Foot Treads
- Power Ring Connection
- Contour Grip
- Tumble Lacquered Finish
View all: Roughneck Shovels & Spades
Heavy duty, carbon steel pointed-head shovel with dual-moulded ergonomic handle and bevelled tip for improved cutting. Ideal for digging narrow holes and trenches.
- Lacquer-Coated Carbon Steel Blade
- Dual-Moulded Ergonomic Handle
- Corrosion-Resistant
- Foot Treads
- Power Ring Connection
- Contour Grip
- Tumble Lacquered Finish
View all: Roughneck Shovels & Spades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Lacquer-Coated |
| Blade Height | 400 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 155 mm |
| Blade Width (Imperial) | 6.1 " |
| Brand | Roughneck |
| Handle Length | 1060 mm |
| Handle Length (Imperial) | 57 1/2 " |
| Handle Material | Dual-Moulded |
| Handle Type | Ergonomic Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 1460 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Drainage Shovel |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 2.10 kg |