Roughneck Digging Head Spade (613KH)
Heavy duty, carbon steel digging spade with soft-grip fibreglass handle. Ideal for various gardening, landscaping and building applications.
- Lacquer-Coated Carbon Steel Blade
- Polypropylene & TPR-Handled Soft D-Shape Handle
- Corrosion-Resistant
- Foot Treads
- Power Ring Connection
- Heat-Treated
View all: Roughneck Shovels & Spades
Heavy duty, carbon steel digging spade with soft-grip fibreglass handle. Ideal for various gardening, landscaping and building applications.
- Lacquer-Coated Carbon Steel Blade
- Polypropylene & TPR-Handled Soft D-Shape Handle
- Corrosion-Resistant
- Foot Treads
- Power Ring Connection
- Heat-Treated
View all: Roughneck Shovels & Spades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Lacquer-Coated |
| Blade Height | 300 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 185 mm |
| Blade Width (Imperial) | 7.28 " |
| Brand | Roughneck |
| Handle Length | 770 mm |
| Handle Length (Imperial) | 30 1/4 " |
| Handle Material | Polypropylene & TPR-Handled |
| Handle Type | Soft D-Shape Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 1070 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spade |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 1.95 kg |