Roughneck Digging Head Heavy Duty Micro Drainage Shovel (395CU)
Compact micro drainage shovel with a heavy-gauge carbon steel construction and a corrosion-resistant tumble, lacquered finish. Features power ring socket and fibreglass double-injected "D" grip handle. Suitable for excavating narrow, deep trenches for installing drains, pipes, and cable channels, as well as for digging post holes. Also ideal for tight access situations, especially for underpinning tasks.
- Lacquer-Coated High Carbon Steel Blade
- Fibreglass Soft D-Shape Handle
- Corrosion & Rot-Resistant
- Long Shovel Head
- Power-Ring connection
View all: Roughneck Shovels & Spades
Compact micro drainage shovel with a heavy-gauge carbon steel construction and a corrosion-resistant tumble, lacquered finish. Features power ring socket and fibreglass double-injected "D" grip handle. Suitable for excavating narrow, deep trenches for installing drains, pipes, and cable channels, as well as for digging post holes. Also ideal for tight access situations, especially for underpinning tasks.
- Lacquer-Coated High Carbon Steel Blade
- Fibreglass Soft D-Shape Handle
- Corrosion & Rot-Resistant
- Long Shovel Head
- Power-Ring connection
View all: Roughneck Shovels & Spades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Lacquer-Coated |
| Blade Height | 260 mm |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Blade Width | 145 mm |
| Blade Width (Imperial) | 6 " |
| Brand | Roughneck |
| Handle Length | 480 mm |
| Handle Length (Imperial) | 19 " |
| Handle Material | Fibreglass |
| Handle Type | Soft D-Shape Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Overall Length | 740 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Heavy Duty Micro Drainage Shovel |
| Resistant Type | Corrosion & Rot-Resistant |
| Total Product Weight | 1170 g |
| z1 - UK Manufacturer Name | Olympia Tools UK Ltd |