Rothenberger Superfire Pro Flat Flame Burner Tip 38mm (901XV)
Interchangeable Twist ‘N’ Lock burner tip, for use with Superfire Pro torch. Offers a broad, flat flame for uniform heating across wider surfaces, providing gentle heating to minimise the risk of damage to surfaces. Highly effective in painting and decorating projects, providing precise heat for tasks such as paint stripping and surface preparation.
- Compatible with SUPERFIRE PRO Burner Handles
- Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 268g/hr @ 2bar
- Wide Flame
- Gentle Heating
- For Heating & Paint Stripping
View all: Rothenberger Blow Torches
Interchangeable Twist ‘N’ Lock burner tip, for use with Superfire Pro torch. Offers a broad, flat flame for uniform heating across wider surfaces, providing gentle heating to minimise the risk of damage to surfaces. Highly effective in painting and decorating projects, providing precise heat for tasks such as paint stripping and surface preparation.
- Compatible with SUPERFIRE PRO Burner Handles
- Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 268g/hr @ 2bar
- Wide Flame
- Gentle Heating
- For Heating & Paint Stripping
View all: Rothenberger Blow Torches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rothenberger |
| Burner Diameter | 38 mm |
| Burner Length | 170 mm |
| Burner Material | Stainless Steel |
| Compatible Burner Handle | Compatible with SUPERFIRE PRO Burner Handles |
| Connection Size | 15 mm |
| Connection Type | Bayonet Fitting |
| Gas Consumption at Working Pressure | 268 g/hr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Heat Output | 3447 kW |
| Max. Working Temperature | 2054 °C |
| Model Name | Superfire Pro |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 170 mm |
| Product Type | Flat Flame Burner Tip |
| Working Pressure (bar) | 2 bar |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2 Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industriestraße 7, Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/de-de/formulare/kontakt |