Ross RTMF200 Flat-to-Wall TV Bracket Fixed 23-50" (573YN)
The Ross RTMF200 flat-to-wall TV bracket provides a secure and minimalist mounting solution for screens from 23 to 50 inches, supporting up to 25kg. This fixed TV wall mount places the display just 1.5cm from the wall, creating a sleek, modern aesthetic and saving space. It is ideal for mounting a monitor above a desk or for keeping a television out of reach from children and pets. VESA compatible from 75mm x 75mm to 200mm x 200mm, the bracket features a shaped metal plate for extra strength and includes all necessary fixings for both wood stud and solid walls, ensuring quick and easy installation.
- For 23-50" Screens
- Maximum Supporting Weight 25kg
- Without Locking Mechanism
- 2 Year Guarantee
- Steel Construction
- For Internal Use
- Mount Your TV Just 1.5cm From the Wall
- Fits VESA Patterns From 75x75mm to 200x200mm
- Comes Complete With all Fixtures & Fittings
View all: Ross TV Brackets
The Ross RTMF200 flat-to-wall TV bracket provides a secure and minimalist mounting solution for screens from 23 to 50 inches, supporting up to 25kg. This fixed TV wall mount places the display just 1.5cm from the wall, creating a sleek, modern aesthetic and saving space. It is ideal for mounting a monitor above a desk or for keeping a television out of reach from children and pets. VESA compatible from 75mm x 75mm to 200mm x 200mm, the bracket features a shaped metal plate for extra strength and includes all necessary fixings for both wood stud and solid walls, ensuring quick and easy installation.
- For 23-50" Screens
- Maximum Supporting Weight 25kg
- Without Locking Mechanism
- 2 Year Guarantee
- Steel Construction
- For Internal Use
- Mount Your TV Just 1.5cm From the Wall
- Fits VESA Patterns From 75x75mm to 200x200mm
- Comes Complete With all Fixtures & Fittings
View all: Ross TV Brackets
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bracket Size | 23-50 " |
| Bracket Size Band | Up to 50 " |
| Brand | Ross |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 25 kg |
| Min-Max. Vesa Compatibility Range | 75 x 75 to 200 x 200 |
| Model Name/No | RTMF200 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Flat-to-Wall TV Bracket |
| Projection From Wall | 15 mm |
| Suitable Use Type | For Internal Use |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Product Contents
Bracket with spirit level, solid and stud wall fixing kits.