Robus Atmos Square 595mm x 595mm LED Panel White 38W 3810lm (5122T)
This Robus Atmos square LED panel light is a 595mm x 595mm integrated LED luminaire, designed as a direct replacement for traditional 4 x 18W T8 lay-in modular fittings. It delivers 3810 lumens of cool white 4000K light, making it suitable for both domestic and commercial applications such as offices, retail spaces, or workshops. The panel features a robust aluminium body and a thermoplastic low glare diffuser, ensuring comfortable illumination and reduced eye strain. Installation is straightforward with the included driver, which has male and female loop in and out connectors for fast fixing.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 3810lm
- Aluminium Body
- White Aluminium Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 2 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Indoor Use
View all: Robus Panel Light Mount Boxes
This Robus Atmos square LED panel light is a 595mm x 595mm integrated LED luminaire, designed as a direct replacement for traditional 4 x 18W T8 lay-in modular fittings. It delivers 3810 lumens of cool white 4000K light, making it suitable for both domestic and commercial applications such as offices, retail spaces, or workshops. The panel features a robust aluminium body and a thermoplastic low glare diffuser, ensuring comfortable illumination and reduced eye strain. Installation is straightforward with the included driver, which has male and female loop in and out connectors for fast fixing.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 3810lm
- Aluminium Body
- White Aluminium Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 2 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Indoor Use
View all: Robus Panel Light Mount Boxes
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Robus |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Panel-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Frame Colour | White |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Thermoplastic Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3810 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Atmos |
| Model No | RAM40406060-01 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 38 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 595 mm |
| Product Type | Panel |
| Product Width | 595 mm |
| Shape | Square |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 38.3 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | L.E.D Lighting & Electrical Distribution Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Bracknell Enterprise & Innovation Hun, Ocean House, The Ring, Bracknell, RG12 1AX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://robus.com/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | L.E.D Lighting & Electrical Distribution Group Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Nangor Road, Dublin, D12 E7VP, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://robus.com/contact |