Ring ULTRAINFLATE 30 Rapid Digital Tyre Inflator 12V (210AV)
Ring ULTRAinflate 30 is a 12V rapid digital tyre inflator designed for fast, precise and stress-free tyre inflation. Features a large backlit digital display and progress meter to provide visibility and control, while the quick-set dial and auto-stop function ensure exact inflation. Allows accurate monitoring in PSI, BAR, or kPa. A built-in memory recall stores previous settings, and the deflate function allows fine-tuning of pressure. ULTRAinflate 30 includes a retractable 3.5m power cable, 70cm hose, integrated valve cap holder, and onboard storage with 3 nozzle types for use in various application. Ideal for use with cars, bikes, and inflatables. Capable of inflating a 13” tyre in approximately 2 minutes.
- Inflates a 13" Tyre to 35psi in Approx. 2 Min
- Pressure in psi, bar & kPa
- 3 Nozzle Types
- 12V Power Supply
- 3.5m Cable with Approx. 70cm Air Line Length
- Combines Convenience, Reach & High-Performance Reliability
- Digital Gauge With Auto-Stop & Memory Recall
View all: Ring Tyre Inflators
Ring ULTRAinflate 30 is a 12V rapid digital tyre inflator designed for fast, precise and stress-free tyre inflation. Features a large backlit digital display and progress meter to provide visibility and control, while the quick-set dial and auto-stop function ensure exact inflation. Allows accurate monitoring in PSI, BAR, or kPa. A built-in memory recall stores previous settings, and the deflate function allows fine-tuning of pressure. ULTRAinflate 30 includes a retractable 3.5m power cable, 70cm hose, integrated valve cap holder, and onboard storage with 3 nozzle types for use in various application. Ideal for use with cars, bikes, and inflatables. Capable of inflating a 13” tyre in approximately 2 minutes.
- Inflates a 13" Tyre to 35psi in Approx. 2 Min
- Pressure in psi, bar & kPa
- 3 Nozzle Types
- 12V Power Supply
- 3.5m Cable with Approx. 70cm Air Line Length
- Combines Convenience, Reach & High-Performance Reliability
- Digital Gauge With Auto-Stop & Memory Recall
View all: Ring Tyre Inflators
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Batteries Not Required |
| Brand | Ring |
| Digital/Analogue Display | Digital |
| Display Type | Backlit Digital Display |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | ULTRAINFLATE 30 |
| Nozzle Type | 3 Nozzle Types |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | 12V Power Supply |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Pressure Measuring Units | Pressure in psi, bar & kPa |
| Product Type | Rapid Digital Tyre Inflator |
| Tyre Inflation Rate | Inflates a 13" Tyre to 35psi in Approx. 2 Min |